Ero sivun ”Aston Martin DB2” versioiden välillä
| Rivi 5: | Rivi 5: | ||
valmistusmaa = <br>Iso-Britannia| | valmistusmaa = <br>Iso-Britannia| | ||
valmistusaika = [[1950]]–[[1953]]| | valmistusaika = [[1950]]–[[1953]]| | ||
| − | luokka = [[ | + | luokka = [[Urheiluauto]]| |
kori = 2-ovinen [[coupé]]| | kori = 2-ovinen [[coupé]]| | ||
moottori = [[R6]]| | moottori = [[R6]]| | ||
| Rivi 14: | Rivi 14: | ||
päästöt = | | päästöt = | | ||
kulutus = | | kulutus = | | ||
| − | voimanvälitys = [[ | + | voimanvälitys = [[Takaveto]]| |
hintaluokka = | | hintaluokka = | | ||
edeltäjä = [[Aston Martin 2-Litre Sports]]| | edeltäjä = [[Aston Martin 2-Litre Sports]]| | ||
| Rivi 30: | Rivi 30: | ||
== Moottorit == | == Moottorit == | ||
| − | + | {|border=1 cellpadding=2 cellspacing=0 width=70% style="border: 1px #aaaaaa solid; border-collapse: collapse; text-align:center; font-size:90%; background: #f9f9f9" | |
| − | + | !Malli!!colspan=2|Moottori!!Iskutilavuus!!Teho!!Vääntö | |
| − | + | |- bgcolor=#ffffff | |
| − | [[ | + | |'''2.6'''||[[R6]]||Lagonda|| || || |
| − | + | |- bgcolor=#ffffff | |
| + | |'''Vantage'''||[[R6]]|| || ||125 hv|| | ||
| + | |} | ||
== Historia Suomessa == | == Historia Suomessa == | ||
Ennen vuotta 2002 oli Suomeen rekisteröity uutena vain yksi Aston Martin. Kahvitehtailija K.V.Sukki (OKA-Kahvi) toi 15.6.1951 maahan uuden DB2:n, väri oli sininen (swiss blue) ja sisustus sininen. Auto toimitettiin oikeanpuoleisella ohjauksella mutta tehdasvarusteisella kilometrinopeusmittarilla. Sukki palkkasi Walter Bergströmin ajamaan autolla kilpailuissa ja sillä osallistuttiinkin Eläintarhan ajoihin vuonna 1953, sijoitus oli neljäs yli 2000 cm3 sarjassa. Lisäksi autolla kilpailtiin Jyväskylän Suurajoissa 1953 ja se ilmoitettiin Monte Carlo Ralliin vuonna 1952 mutta ei kuitenkaan ottanut osaa. Auto on edelleen Suomessa, nykyinen omistaja on hiljattain aloittanut vaativan entisöintiprojektin. | Ennen vuotta 2002 oli Suomeen rekisteröity uutena vain yksi Aston Martin. Kahvitehtailija K.V.Sukki (OKA-Kahvi) toi 15.6.1951 maahan uuden DB2:n, väri oli sininen (swiss blue) ja sisustus sininen. Auto toimitettiin oikeanpuoleisella ohjauksella mutta tehdasvarusteisella kilometrinopeusmittarilla. Sukki palkkasi Walter Bergströmin ajamaan autolla kilpailuissa ja sillä osallistuttiinkin Eläintarhan ajoihin vuonna 1953, sijoitus oli neljäs yli 2000 cm3 sarjassa. Lisäksi autolla kilpailtiin Jyväskylän Suurajoissa 1953 ja se ilmoitettiin Monte Carlo Ralliin vuonna 1952 mutta ei kuitenkaan ottanut osaa. Auto on edelleen Suomessa, nykyinen omistaja on hiljattain aloittanut vaativan entisöintiprojektin. | ||
| + | |||
| + | [[Luokka:Aston Martin|DB2]] | ||
| + | [[Luokka:Mallit|DB2]] | ||
Versio 28. helmikuuta 2013 kello 14.29
| Aston Martin DB2 | |
|---|---|
| Valmistaja ja valmistusmaa | Aston Martin, Iso-Britannia |
| Valmistusaika | 1950–1953 |
| Luokka | Urheiluauto |
| Kori | 2-ovinen coupé |
| Suunnittelija | {{{suunnittelija}}} |
| Pohjalevy | {{{pohjalevy}}} |
| Moottori | R6 |
| Iskutilavuus | n. 2600 cm3 |
| Teho | ?-125 hv |
| Voimanvälitys | Takaveto |
| Kiihtyvyys | |
| Huippunopeus | |
| Kulutus | |
| CO2-päästöt | g/km |
| Hintaluokka | |
| Edeltäjä | Aston Martin 2-Litre Sports |
| Seuraaja | Aston Martin DB2/4 |
| Saman luokan autoja | |
Aston Martin DB2 on edeltäjäänsä, Aston Martin 2-Litre Sportsiin perustuva auto, joka esiteltiin vuoden 1950 New Yorkin autonäyttelyssä. Nelisylinterisen työntötankomoottorin tilalle tuli kuusisylinterinen ja auto oli nyt coupé-tyylinen eikä roadster. Myöhemmin mallistoon tuli myös toisenlainen Drophead-tyylinen coupé.
DB2 oli myös kisakäytössä onnistunut ja avasi Aston Martinin tien kilparadoille. Autoa valmistettiin kolmivuotisen tuotantokautensa aikana 411 kappaletta, joista 49 ensimmäistä olivat hieman erilaisella keulalla varustettuja.
Kehitys
Vuonna 1951 tuli lisävarusteeksi isommilla kaasuttimilla varustettu Vantage-moottori.
Moottorit
| Malli | Moottori | Iskutilavuus | Teho | Vääntö | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2.6 | R6 | Lagonda | |||
| Vantage | R6 | 125 hv | |||
Historia Suomessa
Ennen vuotta 2002 oli Suomeen rekisteröity uutena vain yksi Aston Martin. Kahvitehtailija K.V.Sukki (OKA-Kahvi) toi 15.6.1951 maahan uuden DB2:n, väri oli sininen (swiss blue) ja sisustus sininen. Auto toimitettiin oikeanpuoleisella ohjauksella mutta tehdasvarusteisella kilometrinopeusmittarilla. Sukki palkkasi Walter Bergströmin ajamaan autolla kilpailuissa ja sillä osallistuttiinkin Eläintarhan ajoihin vuonna 1953, sijoitus oli neljäs yli 2000 cm3 sarjassa. Lisäksi autolla kilpailtiin Jyväskylän Suurajoissa 1953 ja se ilmoitettiin Monte Carlo Ralliin vuonna 1952 mutta ei kuitenkaan ottanut osaa. Auto on edelleen Suomessa, nykyinen omistaja on hiljattain aloittanut vaativan entisöintiprojektin.