Ero sivun ”Venttiilin istukka” versioiden välillä
p (typoja) |
|||
| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
'''Venttiilin istukka''' eli seeti on [[sylinterikansi|sylinterinkannessa]] oleva usein teräksinen rengas, jota vasten [[venttiili]] painautuu, sen ollessa kiinni. Seetin tärkein tehtävä on toimia tiivistyspintana, jota vasten venttiilin tiivistyspinta painautuu. Seetin tulee myös johtaa lämpöä pois venttiilistä. Seetin pinnat on koneistettu tarkasti oikeisiin kulmiin ja venttiili sekä istukkapinta on [[läppäys|läpätty]]. | '''Venttiilin istukka''' eli seeti on [[sylinterikansi|sylinterinkannessa]] oleva usein teräksinen rengas, jota vasten [[venttiili]] painautuu, sen ollessa kiinni. Seetin tärkein tehtävä on toimia tiivistyspintana, jota vasten venttiilin tiivistyspinta painautuu. Seetin tulee myös johtaa lämpöä pois venttiilistä. Seetin pinnat on koneistettu tarkasti oikeisiin kulmiin ja venttiili sekä istukkapinta on [[läppäys|läpätty]]. | ||
| − | Seeti voi vaurioitua palamalla tai kulumalla. Myös korroosio on mahdollinen vaurio syy, jos moottori on ollut kauan käyttämättömänä ja sitä ei ole suojattu asianmukaisesti. Seetien ja venttiilien | + | Seeti voi vaurioitua palamalla tai kulumalla. Myös korroosio on mahdollinen vaurio syy, jos moottori on ollut kauan käyttämättömänä ja sitä ei ole suojattu asianmukaisesti. Seetien ja venttiilien vauriot kulkevat käsi kädessä. Seetipinnan vaurio johtaa nopeasti tiiviysongelmiin ja venttiilin palamiseen. Jos tiivistyspinnoissa on vain lieviä vaurioita ne voidaan korjata läppäämällä. Joskus vauriot ovat niin suuria, että pinnat on koneistettava. Jos seetit ja venttiilit ovat kuluneet paljon ne voidaan joutua myös vaihtamaan uusiin. |
[[Luokka:Moottorit]] | [[Luokka:Moottorit]] | ||
Versio 27. lokakuuta 2006 kello 12.44
Venttiilin istukka eli seeti on sylinterinkannessa oleva usein teräksinen rengas, jota vasten venttiili painautuu, sen ollessa kiinni. Seetin tärkein tehtävä on toimia tiivistyspintana, jota vasten venttiilin tiivistyspinta painautuu. Seetin tulee myös johtaa lämpöä pois venttiilistä. Seetin pinnat on koneistettu tarkasti oikeisiin kulmiin ja venttiili sekä istukkapinta on läpätty.
Seeti voi vaurioitua palamalla tai kulumalla. Myös korroosio on mahdollinen vaurio syy, jos moottori on ollut kauan käyttämättömänä ja sitä ei ole suojattu asianmukaisesti. Seetien ja venttiilien vauriot kulkevat käsi kädessä. Seetipinnan vaurio johtaa nopeasti tiiviysongelmiin ja venttiilin palamiseen. Jos tiivistyspinnoissa on vain lieviä vaurioita ne voidaan korjata läppäämällä. Joskus vauriot ovat niin suuria, että pinnat on koneistettava. Jos seetit ja venttiilit ovat kuluneet paljon ne voidaan joutua myös vaihtamaan uusiin.