Ero sivun ”Mitsubishi Pajero mk4” versioiden välillä
(→Yleistä) |
(→Yleistä) |
||
| Rivi 22: | Rivi 22: | ||
== Yleistä == | == Yleistä == | ||
| − | Suomessa Pajerona tunnettu maastoauto on mm. Iso-Britanniassa nimeltään Mitsubishi Shogun. 3-ovisessa mallissa on takaovien puuttumisen vuoksi lyhyempi akseliväli. Pitkäakseliväliseen saa Mitsubishin ''Hide&Seat''-järjestelmää avuksikäyttäen kolmannenkin penkkirivin. | + | Suomessa Pajerona tunnettu maastoauto on mm. Iso-Britanniassa nimeltään Mitsubishi Shogun. Amerikassa ja espanjassa Pajero tunnetaan nimellä Montero. 3-ovisessa mallissa on takaovien puuttumisen vuoksi lyhyempi akseliväli. Pitkäakseliväliseen saa Mitsubishin ''Hide&Seat''-järjestelmää avuksikäyttäen kolmannenkin penkkirivin. |
== Tekniikkaa == | == Tekniikkaa == | ||
Versio 22. joulukuuta 2006 kello 22.46
| Mitsubishi Pajero mk4 Mitsubishi Shogun mk4 | |
|---|---|
| Valmistaja ja valmistusmaa | Mitsubishi Motors, Japani |
| Valmistusaika | 2006– |
| Luokka | Maastoauto |
| Kori | 3-ovinen maastoauto 5-ovinen maastoauto |
| Moottori | R4, V6 |
| Iskutilavuus | n. 3200–3800 cm3 |
| Teho | |
| Voimanvälitys | neliveto |
| Kiihtyvyys | |
| Huippunopeus | |
| Hintaluokka | |
| Edeltäjä | Mitsubishi Pajero mk3 |
| Seuraaja | tuotannossa |
| Saman luokan autoja | |
Mitsubishi Pajero mk4 esiteltiin Pariisin autonäyttelyssä vuonna 2006. Vaikka kyseessä onkin kokonaan uusi malli, on se kuitenkin helposti tunnistettavissa edellisen korimallin seuraajaksi. Tuotanto tapahtuu Gifussa, Japanissa. Toimitukset Eurooppaan alkavat syyskuussa ja Japaniin sekä Australiaan lokakuussa.
Sisällysluettelo
Yleistä
Suomessa Pajerona tunnettu maastoauto on mm. Iso-Britanniassa nimeltään Mitsubishi Shogun. Amerikassa ja espanjassa Pajero tunnetaan nimellä Montero. 3-ovisessa mallissa on takaovien puuttumisen vuoksi lyhyempi akseliväli. Pitkäakseliväliseen saa Mitsubishin Hide&Seat-järjestelmää avuksikäyttäen kolmannenkin penkkirivin.
Tekniikkaa
- Nelivetotekniikka
- MATT - Mitsubishi All Terrain Technology
- Active Stability Control (ASC)
- Active Traction Control (ATC)
- Engine Brake Assist Control (EBAC)
- Super Select II
- Multi-Mode Anti-lock Braking System (ABS)
- Electronic Brakeforce Distribution (EBD)
- 100% taka-akselin tasauspyörästön lukko
- Hill Hold Assist
- Mitsubishi Body Optimised Suspension (MBOS)
Uudella Pajerolla voi ajaa 700 mm syvyydessä vedessä. Nelivetotapoja on neljä; 1) nopea takaveto (2H), 2) nopea neliveto (4H), jolloin voimanjako vaihtelee tarpeen mukaan etu- ja taka-akselien välillä aina 50:50 asti sekä 3) nopea neliveto (4HLC) jolloin keskitasauspyörästö on lukittu ja voimanjako menee tasan etu- ja taka-akselien välillä. Lisäksi on vielä vaikeaan maaston hidas neliveto (4LLC), jolloin keskitasauspyörästö on lukittu ja voimanjako menee tasan etu ja taka-akselin välillä. Normaalitilanteessa nopeaneliveto kytkettynä voimanjakautuu etu- ja taka-akseleille suhteessa 33/67.
Moottorit
Moottorivaihtoehtoja on alkuun kaksi: 3,2-litrainen CRD-dieselmoottori (R4) ja 3,8-litrainen MIVEC-bensakone (V6).
- 3.2 CRD Autom., R4, 125 kW (170 hv) @ 3800 r/min, 373 Nm @ 2000 r/min
- 3.2 CRD Manual, R4, 158 bhp @ 3800 r/min, 381 Nm @ 2000 r/min
- 3.8 MIVEC, V6, 184 kW (250 hv)
Varusteet
Iso-Britanniassa Shogunia myydään neljällä varustetasolla: Equippe, Warrior, Elegance ja ylellisimpänä vaihtoehtona Diamond.
Mittoja
- Pituus: 4385/4900 mm (lyhyt/pitkä akseliväli)
- Leveys: 1875/1875 mm
- Korkeus: 1880/1990 mm