Ero sivun ”Toyota Celica Supra (MA4x)” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
p |
p |
||
| Rivi 17: | Rivi 17: | ||
edeltäjä = Ei edeltäjää| | edeltäjä = Ei edeltäjää| | ||
seuraaja = [[Toyota Celica Supra A60]]| | seuraaja = [[Toyota Celica Supra A60]]| | ||
| − | samaaluokkaa = Nissan 280ZX}} | + | samaaluokkaa = [[Nissan 280ZX]]}} |
'''Toyota Celica Suora MA4x''' eli ensimmäisen sukupolven Supra tuli myyntiin vuonna [[1979]]. Muotoilu muistutti hyvin paljon [[Toyota Celica]]n liftback -versiota, mutta Supra oli sekä pidempi että leveämpi, myös moottori oli isompi kuin Celicassa. | '''Toyota Celica Suora MA4x''' eli ensimmäisen sukupolven Supra tuli myyntiin vuonna [[1979]]. Muotoilu muistutti hyvin paljon [[Toyota Celica]]n liftback -versiota, mutta Supra oli sekä pidempi että leveämpi, myös moottori oli isompi kuin Celicassa. | ||
Versio 31. heinäkuuta 2006 kello 09.35
| Toyota Celica Supra | |
|---|---|
| Valmistaja ja valmistusmaa | Toyota, Japani |
| Valmistusaika | 1979–1981 |
| Luokka | urheiluauto |
| Kori | 2-ovinen liftback |
| Suunnittelija | {{{suunnittelija}}} |
| Pohjalevy | {{{pohjalevy}}} |
| Moottori | R6 |
| Iskutilavuus | 1988-2759 cc |
| Teho | - |
| Voimanvälitys | takaveto |
| Kiihtyvyys | - |
| Huippunopeus | - |
| Kulutus | - |
| CO2-päästöt | {{{päästöt}}} g/km |
| Hintaluokka | - |
| Edeltäjä | Ei edeltäjää |
| Seuraaja | Toyota Celica Supra A60 |
| Saman luokan autoja | Nissan 280ZX |
Toyota Celica Suora MA4x eli ensimmäisen sukupolven Supra tuli myyntiin vuonna 1979. Muotoilu muistutti hyvin paljon Toyota Celican liftback -versiota, mutta Supra oli sekä pidempi että leveämpi, myös moottori oli isompi kuin Celicassa.
Supran 2.6 -litrainen rivi 6 moottori oli ensimmäinen Toyotan moottori, jossa oli elektroninen polttoaineensuihkutus. Supra oli saatavilla sekä manuaali- että automaattivaihteistolla, siinä oli joka renkaassa erillisjousitus ja levyjarru. Vuonna 1981 Supra sai isomman 2.8 -litraisen moottorin ja päivitetyn automaattivaihteiston, samana vuonna saataville tuli myös Sport Suspension -paketti.
Lisävarusteena Supraan oli saatavana nahkapenkit ja automaattinen ilmastointi.
Moottorivaihtoehdot:
- 2.0 (1988 cc) (M-EU)
- 2.0 (1988 cc) (M-TEU)
- 2.6 (2563 cc) (4M-E)
- 2.8 (2759 cc) (5M-E) -