Ford Escort RS 1600i

Kohteesta AutoWiki
Versio hetkellä 4. marraskuuta 2006 kello 19.19 – tehnyt Diablo69 (keskustelu | muokkaukset) (Moottori)
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Ford Escort RS 1600i
Ford Escort mk4
Valmistaja ja valmistusmaa Ford, ?
Valmistusaika 19811984
Luokka -
Kori 3-ovinen
Moottori CVH
Iskutilavuus 1597 cm3
Teho 115hv
Voimanvälitys Etuveto
Kiihtyvyys 8,7 s (0–100 km/h)
Huippunopeus 190 km/h
Hintaluokka ?
Edeltäjä Ford Escort
Seuraaja Ford Escort RS Turbo S1
Saman luokan autoja ?
Tiedosto:Escortrs1600i 3.jpg
Escort RS Turbo S1

RS 1600i

Escort RS1600i esiteltiin syyskuussa 1981 ja se oli ensimmäinen etuvetoinen RS Ford. RS1600i perustui kaksioviseen Escort MK 3 koriin. Alunperin Ford suunnitteli tekevänsä autoa luokituksen vaatimat 5000 kpl, mutta kysynnän vuoksi kaikenkaikkiaan 8659 autoa tehtiin vuoteen 1984 mennessä.

1597cm3 CVH moottoriin oli asennettu Boschin K-Jetronic polttoaineen suihkutus ja erikoinen AFT tuplapuolasytytys. RS1600i:n moottorissa oli reilusti virityspotentiaalia ja A-ryhmän rallivirityksessä se kiersi yli 6500 rpm tuottaen yli 160hv.

Vaihteistona käytettiin Fordin viisilovista BC-laatikkoa, jossa viidennen vaihteen suhde oli 0.83:1, kun muissa Escorteisssa suhde oli 0.76:1. Nopeusmittari oli yhdistetty vaihteistoon.

Etujousitus oli erilainen muihin Escortteihin verrattuna. Kaksi pitkittäistä alatukivartta ja erillinen kallistuksen vaimennenin mahdollistivat kilpailukäytössä säädettävän castor-kulman. Se vähensi myös tehokkaille etuvetoisille tyypillistä vetelyä. Alusta oli 23mm vakio malleja matalampi.

Sisustus oli Ghia-tyyppinen poikkeuksena kuppimaiset Rally Sport penkit ja pienempi nahkainen ohjauspyörä.

Ulkoisesti RS1600i oli varutettu etu- ja takaspoilereilla, lisäpitkillä ja sumuvaloilla. Takaspoileri erosi XR3i:n spoilerista kohotetun takareunan ansiosta. Rengastus oli Dunlop D4 195/50 x 15 VR seitsemänpuolaisilla 6J x15 alumiinivanteilla. Muita lisävaruteita olivat sähköikkunat, keskuslukitus, sävylasit, kattoikkuna. Alkuperäiset värivaihtoehdot olivat: musta, valkoinen, punainen, metalli grafiitin harmaa, metalli sininen ja hopea.


Moottori

  • Tyyppi: CVH
  • Tilavuus: 1597 cm3|
  • Sylinterit: 4, rivimoottori
  • Sylinterin halkaisija: 79,96mm
  • Iskun pituus: 79,52
  • Puristussuhde: 9,9:1
  • Polttoaineensyöttö: Bosch K-Jetronic
  • Sytytys: AFT tuplapuola
  • Max. Teho: 115hv @ moottorin nopeudella (r/min) 6000
  • Max. Vääntömomentti: 145Nm @ moottorin nopeudella (r/min) 5250
  • Käyntinopeusrajoitin: 6500
  • Sylinterilohko: Valurautaa
  • Sylinterinkansi: Alumiinia
  • Venttiilistö: SOCH, 8v

Suoritusarvot

  • Huippunopeus: 190 km/h
  • 0-100 km/h: 8,7 s

Voimansiirto

  • Tyyppi: Etupyöräveto
  • Vaihteisto: BC, 5-vaihteinen, 200mm kytkin

Jousitus

  • Edessä: McPherson erillisjousitus, pitkittäiset alatukivarret, kierrejouset, kallistuksenvaimennin, kaasuiskunvaimentimet
  • Takana: Takana erillisjousitus, kierrejouset, iskunvaimentimet

Jarrut

  • Tyyppi: -
  • Toiminta: tehostetut
    • Edessä: 240mm levyt
    • Takana: 200mm rummut

Linkkejä

Cosworth & RS Club