Ero sivun ”Dacia Sandero I” versioiden välillä
| Rivi 7: | Rivi 7: | ||
luokka = [[B-segmentti]]| | luokka = [[B-segmentti]]| | ||
kori = 5-ovinen [[Hatchback]]| | kori = 5-ovinen [[Hatchback]]| | ||
| − | moottori = | | + | moottori = [[R3]], [[R4]]| |
| − | huippunopeus = | | + | huippunopeus = 156–175 km/h| |
| − | kiihtyvyys = | | + | kiihtyvyys = 11,1–14,5 s (0–100 km/h)| |
| − | iskutilavuus = | | + | iskutilavuus = 898–1461 cm<sup>3</sup>| |
| − | teho = | | + | teho = 55–66 kW| |
| − | päästöt = 170| | + | päästöt = 99–170| |
| − | kulutus = 7,2 l/100 km (yhd. EU)| | + | kulutus = 3,8–7,2 l/100 km (yhd. EU)| |
voimanvälitys = [[Etuveto]]| | voimanvälitys = [[Etuveto]]| | ||
| − | hintaluokka = | + | hintaluokka = 10.990–14.200 € (2013)| |
edeltäjä = | | edeltäjä = | | ||
seuraaja = | | seuraaja = | | ||
| Rivi 34: | Rivi 34: | ||
|- bgcolor=#ffffff | |- bgcolor=#ffffff | ||
|'''Määrä (kpl)'''||99||55 | |'''Määrä (kpl)'''||99||55 | ||
| + | |} | ||
| + | |||
| + | == Moottorit == | ||
| + | |||
| + | === Bensiinimoottorit === | ||
| + | |||
| + | {|border=1 cellpadding=2 cellspacing=0 width=70% style="border: 1px #aaaaaa solid; border-collapse: collapse; text-align:center; font-size:90%; background: #f9f9f9" | ||
| + | !Malli!!colspan=2|Moottori!!Iskutilavuus!!Teho!!Vääntö | ||
| + | |- bgcolor=#ffffff | ||
| + | |'''0.9 TCe 90'''||[[R3]] Turbo|| ||898 cm<sup>3</sup>||66 kW (90 hv) @ 5250 r/min||135 Nm @ 2500 r/min | ||
| + | |- bgcolor=#ffffff | ||
| + | |'''1.2'''||[[R4]] 16V|| ||1149 cm<sup>3</sup>||55 kW (75 hv) @ 5500 r/min||107 Nm @ 4250 r/min | ||
| + | |} | ||
| + | |||
| + | === Dieselmoottori === | ||
| + | |||
| + | {|border=1 cellpadding=2 cellspacing=0 width=70% style="border: 1px #aaaaaa solid; border-collapse: collapse; text-align:center; font-size:90%; background: #f9f9f9" | ||
| + | !Malli!!colspan=2|Moottori!!Iskutilavuus!!Teho!!Vääntö | ||
| + | |- bgcolor=#ffffff | ||
| + | |'''1.5 DCi 90'''||[[R4]] Turbo|| ||1461 cm<sup>3</sup>||66 kW (90 hv) @ 3750 r/min||220 Nm @ 1750 r/min | ||
|} | |} | ||
| Rivi 39: | Rivi 59: | ||
Sanderon varustetasot ovat perusmalli, Ambiance ja Laureate. Perusmallissa on 2 turvatyynyä, ohjaustehostin ja ABS-jarrut. Ambiancessa on lisäksi etuturvavöiden korkeussäätö ja kiristimet, sivuturvatyynyt, keskuslukitus ilman kauko-ohjausta, tavaratilan valo, sävylasit ja istuinlämmittimet. Laureaten varusteita ovat kauko-ohjattava keskuslukitus, kuljettajan istuimen korkeussäätö, sähkötoimiset ulkopeilit, 2-osainen takaselkänoja ja ajotietokone. Ilmastointi ja radio/CD maksavat pakettina noin 730 euroa. Ajovaloautomatiikka puuttuu. Ajonvakautusjärjestelmää ei ole lainkaan saatavana. | Sanderon varustetasot ovat perusmalli, Ambiance ja Laureate. Perusmallissa on 2 turvatyynyä, ohjaustehostin ja ABS-jarrut. Ambiancessa on lisäksi etuturvavöiden korkeussäätö ja kiristimet, sivuturvatyynyt, keskuslukitus ilman kauko-ohjausta, tavaratilan valo, sävylasit ja istuinlämmittimet. Laureaten varusteita ovat kauko-ohjattava keskuslukitus, kuljettajan istuimen korkeussäätö, sähkötoimiset ulkopeilit, 2-osainen takaselkänoja ja ajotietokone. Ilmastointi ja radio/CD maksavat pakettina noin 730 euroa. Ajovaloautomatiikka puuttuu. Ajonvakautusjärjestelmää ei ole lainkaan saatavana. | ||
| + | |||
| + | == Mitat == | ||
| + | |||
| + | * '''Pituus:''' 4058 mm | ||
| + | * '''Leveys:''' 1733 mm | ||
| + | * '''Korkeus:''' 1518 mm | ||
| + | * '''[[Akseliväli]]:''' 2589 mm | ||
| + | * '''Omamassa:''' 941–1033 kg | ||
| + | * '''Tavaratila:''' 320–1200 l | ||
== Turvallisuus == | == Turvallisuus == | ||
Versio 15. helmikuuta 2013 kello 11.50
| Renault Sandero Dacia Sandero | |
|---|---|
| Valmistaja ja valmistusmaa | Renault, Brasilia |
| Valmistusaika | 2007– |
| Luokka | B-segmentti |
| Kori | 5-ovinen Hatchback |
| Suunnittelija | {{{suunnittelija}}} |
| Pohjalevy | {{{pohjalevy}}} |
| Moottori | R3, R4 |
| Iskutilavuus | 898–1461 cm3 |
| Teho | 55–66 kW |
| Voimanvälitys | Etuveto |
| Kiihtyvyys | 11,1–14,5 s (0–100 km/h) |
| Huippunopeus | 156–175 km/h |
| Kulutus | 3,8–7,2 l/100 km (yhd. EU) |
| CO2-päästöt | 99–170 g/km |
| Hintaluokka | 10.990–14.200 € (2013) |
| Edeltäjä | |
| Seuraaja | |
| Saman luokan autoja | |
Renault Sandero on Dacia Loganiin perustuva 5-ovinen hatchback, joka esiteltiin Etelä-Amerikassa joulukuussa 2007. Auton tuotanto aloitettiin ensin Brasiliassa ja helmikuussa 2008 alkaa valmistus myös Argentiinassa. Myöhemmin vuonna 2008 Dacia aloittaa valmistuksen Afrikan Maghrebissa.
Sisällysluettelo
Yleistä
Sanderossa käytetään samaa B0-pohjalevyä Loganin kanssa. Autoa on kehitetty yhteistyössä Brasilian RTA:n (Renault Technologies Americas) kanssa vuodesta 2005 lähtien
Rekisteröinti
Sandero -mallia rekisteröitiin Suomessa seuraavasti:
| Vuosi | 2011 | 2012 |
|---|---|---|
| Määrä (kpl) | 99 | 55 |
Moottorit
Bensiinimoottorit
| Malli | Moottori | Iskutilavuus | Teho | Vääntö | |
|---|---|---|---|---|---|
| 0.9 TCe 90 | R3 Turbo | 898 cm3 | 66 kW (90 hv) @ 5250 r/min | 135 Nm @ 2500 r/min | |
| 1.2 | R4 16V | 1149 cm3 | 55 kW (75 hv) @ 5500 r/min | 107 Nm @ 4250 r/min | |
Dieselmoottori
| Malli | Moottori | Iskutilavuus | Teho | Vääntö | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.5 DCi 90 | R4 Turbo | 1461 cm3 | 66 kW (90 hv) @ 3750 r/min | 220 Nm @ 1750 r/min | |
Varustelu
Sanderon varustetasot ovat perusmalli, Ambiance ja Laureate. Perusmallissa on 2 turvatyynyä, ohjaustehostin ja ABS-jarrut. Ambiancessa on lisäksi etuturvavöiden korkeussäätö ja kiristimet, sivuturvatyynyt, keskuslukitus ilman kauko-ohjausta, tavaratilan valo, sävylasit ja istuinlämmittimet. Laureaten varusteita ovat kauko-ohjattava keskuslukitus, kuljettajan istuimen korkeussäätö, sähkötoimiset ulkopeilit, 2-osainen takaselkänoja ja ajotietokone. Ilmastointi ja radio/CD maksavat pakettina noin 730 euroa. Ajovaloautomatiikka puuttuu. Ajonvakautusjärjestelmää ei ole lainkaan saatavana.
Mitat
- Pituus: 4058 mm
- Leveys: 1733 mm
- Korkeus: 1518 mm
- Akseliväli: 2589 mm
- Omamassa: 941–1033 kg
- Tavaratila: 320–1200 l
Turvallisuus
![]() |
Euro NCAP -kolaritestin tulokset | |
|---|---|---|
| Aikuismatkustaja | 24 pistettä | |
| Lapsimatkustaja | 38 pistettä | |
| Jalankulkija | 6 pistettä | |
| Valmistenumero, josta lähtien tulokset voimassa: kaikki mallisarjan autot ilman safety pack-varustusta | ||
| Kolaritestin tulos Euro NCAP -sivulla | ||
