Ero sivun ”Alfa Romeo Twin Spark -moottori” versioiden välillä

Kohteesta AutoWiki
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
p
Rivi 4: Rivi 4:
 
käyttöaika = [[1987]]–|
 
käyttöaika = [[1987]]–|
 
sylinterimitat = |
 
sylinterimitat = |
iskutilavuus = 1371 - 1970 cm<sup>3</sup>|
+
iskutilavuus = 1371 - 1995 cm<sup>3</sup>|
teho = 76 kW (103 hv) - 110 kW (150 hv)|
+
teho = 76 kW (103 hv) - 114kW (155 hv)|
 
vääntö = 146-190 Nm|
 
vääntö = 146-190 Nm|
 
tyyppi = [[DOHC|DOHC]] 2/4 [[Venttiili|valve]] [[Rivimoottori|R4]]|
 
tyyppi = [[DOHC|DOHC]] 2/4 [[Venttiili|valve]] [[Rivimoottori|R4]]|

Versio 26. heinäkuuta 2006 kello 19.40

Alfa Romeo Twin Spark
[[Tiedosto:{{{kuva}}}|250px]]
Automerkit ja mallit, joissa käytetty Alfa Romeo 75
Alfa Romeo 164
Alfa Romeo 145
Alfa Romeo 146
Alfa Romeo 155
Alfa Romeo 156
Alfa Romeo GTV
Alfa Romeo Spider
Alfa Romeo 147
Alfa Romeo 166
Käyttöaika 1987
Tyyppi DOHC 2/4 valve R4
Sylinterimitat
Iskutilavuus 1371 - 1995 cm3
Venttiilien lukumäärä 8 tai 16
Puristussuhde -
Teho 76 kW (103 hv) - 114kW (155 hv)
Vääntömomentti 146-190 Nm
Materiaali Kevytmetallinen sylinterikansi ja lohko tai
kevytmetallinen sylinterikansi ja valurautainen lohko
Polttoaineensyöttö- järjestelmä Bosch
Öljytilavuus n. 4,4 litraa
Sytytysjärjestys 1-3-2-4
Twin Spark 16V -moottori

Alfa Romeo Twin Spark (TS) moottorit kehitettiin Alfan toimesta 80-luvun alkupuolella, jotta moottoreista saataisiin parempi teho ja ennen kaikkea jotta ne läpäisisivät tiukemmat päästövaatimukset. Moottori esiteltiin vuoden 1986 Alfa Romeo 164 mallissa. Ensimmäisen kerran samaa tekniikkaa käytettiin jo vuonna 1923 Alfan kilpa-autoissa ja esim. GTA mallissa se oli käytössä. Ensimmäisen sarjan alumiinimoottori vuoteen 1995 on ketjujakopäällä ja uudempi valurautalohkoinen on hihnajakopäällä. Twin Spark eli tuplatulppatekniikkaa käyttää moni muukin autovalmistaja, mutta Alfa Romeo taitaa olla ainoa, joka on käyttänyt sitä moottoreissa, joissa on 4 venttiiliä per sylinteri.

Twin Spark

Kaikki TS-moottorit ovat 4-sylinterisiä rivimoottoreita varustettuna kahdella sylinterikannen yläpuolisella nokka-akselilla ja niissä on joko 8 tai 16 venttiiliä. Vaihto 8-venttiilisestä moottorista 16-venttiiliseen tapahtui Alfa Romeo 155 mallin faceliftin yhteydessä keväällä 1995. Twin Spark nimi tarkoittaa kahta sytystulppaa per sylinteri. Kaksi tulppaa auttaa kehittämään paremman palotapahtuman sylinterissä ja sillä saadaan aikaan myös parempi hyötysuhde. Ensimmäisen sarjan moottorissa (8 venttiilinen) molemmat tuplat ovat samankokoiset, kun taas uudemmassa moottorissa (16 venttiilinen) tulpat ovat erikokoiset (halkaisijat: 10 mm ja 14 mm). TS 8V -moottori on iskutilavuudeltaan 2.0 l ja yleisimmät TS 16V -moottorit ovat iskutilavuudeltaan 1.6, 1.8 ja 2.0 l - II series 145/146:een oli tarjolla myös 1.4 l versio TS 16V -moottorista.

Moottoreissa on lisäksi kaksi laitetta parantamassa suorituskykyä normaalissa toiminnassa: venttiilien ajoituksen muunnin ja muuttuvapituuksinen imusarja (vain uusimmat moottorit).

Venttiiliajoitin

Venttiilien ajoituksen muunnin (engl. phase variator) säätää imunokka-akselin kulmaa (vaihe), jotta venttiileiden auki ja kiinnioloaikaa voidaan aikaistaa tai myöhäistää tietyillä moottorin kierrosluvuilla. Nokka-akselin kulmaa voidaan muuttaa vanhemmissa koneissa 30 astetta ja uusimmissa 25 astetta. Venttiilinajoitin oli ensimmäistä kertaa käytössä vuonna 1980 Yhdysvaltain markkinoilla myynnissä olleissa Alfa Romeo Spidereissa.

Ajoittimen toimintaa ohjaillaan moottoriöljyn virtauksella ajoitinlaiteyksikköön. Öljynvirtausta ohjaillaan elektro-mekaanisella solenoidilla, joka on sijoitettu imusarjan päälle moottorin taakse. Solenoidi on kiinni-asennossa tyhjäkäynnillä estäen näin öljyvirran kulun ajoittimelle. Kun moottorin kierrosluku nousee tyhjäkäynnistä, solenoidi aktivoituu ja öljy virtaa moottorin kannessa olevaan ajoittimeen. Tämä aiheuttaa ajoittimen vaiheen muutoksen.

Ajoitin menee pois aktiivitilasta kun moottori nousee korkeille "täysteho" kierroksille eli noin 3500-4000 kierrosta/min. Näin nokka-akselin toimintaa saadaan aikaistettua.

Muuttuvapituuksinen imusarja

Muuttuvapituuksisen imusarjan kontrolliyksikkö saa aikaan imusarjan lyhentymisen kun tietty moottorin kierrosluku saavutetaan. Pääperiaatteltaan imusarja on säädetty niin, että toimiessaan ideaalitaajuudella venttiileiden suhteen, se auttaa saamaan tasaisen ilmanvirtauksen ja täyttämään sylinterit tehokkaammin.

Lähde