Ero sivun ”Locomobile” versioiden välillä

Kohteesta AutoWiki
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
p
Rivi 1: Rivi 1:
 +
{{Yhdistä|Locomobile Company of America}}
 +
 
'''Locomobile''' oli 1899-1929 valmistettu yhdysvaltalainen automerkki. Ensimmäiset Locomobilet olivat höyryautoja. Tehtaan nimi oli [[Locomobile Company of America]].
 
'''Locomobile''' oli 1899-1929 valmistettu yhdysvaltalainen automerkki. Ensimmäiset Locomobilet olivat höyryautoja. Tehtaan nimi oli [[Locomobile Company of America]].
  

Versio 7. marraskuuta 2014 kello 15.30

50px-Merge-arrows.svg.png
Artikkeli sisältää päällekkäistä tai samaa tietoa artikkelin Locomobile Company of America kanssa, ja ne pitäisi yhdistää.

Locomobile oli 1899-1929 valmistettu yhdysvaltalainen automerkki. Ensimmäiset Locomobilet olivat höyryautoja. Tehtaan nimi oli Locomobile Company of America.

Long Islandilla ajetun Vanderbilt-kilpailun voitti 1908 Robertson ajaen vuoden 1906 mallista Locomobilea. Hänen keskinopeutensa oli 103,5 km/h. (nelisylinterinen 17657 cm3, 90 hv, 1050 r/min).

Vuonna 1922 Durant Motors osti Locomobile-tehtaan.

Locomobilet olivat arvokkaita laatuvaunuja. Vuoden 1928 Locomobile painoi 1700 kiloa ja moottorina oli 8-sylinterinen sivuventtiilirivimoottori. Huippunopeus oli 120 km/t. 1920-luvun autoksi ajo-ominaisuudet ja matkustusmukavuus olivat hyviä. Ohjaus ja kytkin olivat kuitenkin raskaita käyttää. Istuinten kangas oli plyysiä. Vaihteisto oli synkronoimaton ja vaati välikaasua vaihdettaessa.

Lähteet

Tekniikan Maailma 15/1976