Toyota Carina xA4x
| Toyota Carina | |
|---|---|
| Valmistaja ja valmistusmaa | Toyota, Japani |
| Valmistusaika | 1977–1982 |
| Luokka | Ylempi keskiluokka |
| Kori | - |
| Suunnittelija | {{{suunnittelija}}} |
| Pohjalevy | {{{pohjalevy}}} |
| Moottori | R4 |
| Iskutilavuus | 1588 cm3 |
| Teho | 75 hv |
| Voimanvälitys | takaveto |
| Kiihtyvyys | - |
| Huippunopeus | - |
| Kulutus | - |
| CO2-päästöt | {{{päästöt}}} g/km |
| Hintaluokka | - |
| Edeltäjä | Toyota Carina TA14 |
| Seuraaja | Toyota Carina TA60 |
| Saman luokan autoja | |
Toyota Carina TA40, eli vuonna 1977 esitelty uusi Carina oli edelleen takavetoinen ja muistutti huomattavasti Corollaa. Edeltäjäänsä verrattuna uusi Carina oli pelkistetymmän näköinen, vain keulassa oli hieman vanhan mallin näköä. Ulkomitoiltaan Carina oli kasvanut muutamalla sentillä. Taka-akselille oli saatu kierrejouset (paitsi farmarissa), muuten Carina perustui edeltäjänsä perusrakenteeseen: takaveto, jäykkä taka-akseli, kuulamutteriohjaus, nokka-akseli sylinteriryhmässä. Suurimpia puutteita olivat ahtaat sisätilat ja puutteelliset ajo-ominaisuudet sekä surkea matkustusmukavuus. Carina oli kuitenkin melko luotettava ja edullinen auto.
Vuonna 1980 Carina sai pienen kasvojenkohutuksen jossa valoista tuli suorakulmaiset ja etusäleikkö kääntyi viistoon. Takavalot suurenivat, sisustus uudistui ja äänieristystä paranneltiin. Tekniikka pysyi samana vuoteen 1982 asti jolloin viimeinen takavetoinen Carina tuli markkinoille.
Ainoa moottorivaihtoehto oli 1,6-litrainen (1588 cm3) OHV -moottori, josta tehoa irtosi vain 75 hv. Lisävarusteena Carinaan sai automaattivaihteiston.