Valmet (pakettiauto)

Kohteesta AutoWiki
Versio hetkellä 4. toukokuuta 2016 kello 20.49 – tehnyt Vaux (keskustelu | muokkaukset) (Ak: Uusi sivu: '''Valmet''' valmisti 1950-luvun lopulla muutamia pakettiautoja. Tarkka määrä ei ole tiedossa, lukumäärä lienee kourallinen. Ulkonäöltään Valmetin pakettiauto muistutti h...)
(ero) ← Vanhempi versio | Nykyinen versio (ero) | Uudempi versio → (ero)
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Valmet valmisti 1950-luvun lopulla muutamia pakettiautoja. Tarkka määrä ei ole tiedossa, lukumäärä lienee kourallinen. Ulkonäöltään Valmetin pakettiauto muistutti hieman 1950-luvun VW:n pakettiautoa, mutta VW:n osia ei Valmetissa ollut.

Valmetin pakettiautoissa käytettiin (Saksan) Ford Taunus FK-1000 -mallin ohjauslaitetta, Volvon B16A-moottoria sekä englantilaisia jarruja, vaihteistoa ja taka-akselia. Moottori oli edessä ja veto takana. Lamput olivat pyöreät.

Lähteet

  • Mobilisti 3/1997, s. 43

Katso myös