Lancia Musa
| Lancia Musa | |
|---|---|
| Valmistaja ja valmistusmaa | Lancia, Italia |
| Valmistusaika | 2004– |
| Luokka | B-segmentti |
| Kori | 5-ovinen tila-auto |
| Suunnittelija | {{{suunnittelija}}} |
| Pohjalevy | {{{pohjalevy}}} |
| Moottori | R4 |
| Iskutilavuus | 1248–1910 cm3 |
| Teho | 70–100 hv |
| Voimanvälitys | etuveto |
| Kiihtyvyys | 11,5–15,4 s (0-100 km/h) |
| Huippunopeus | 159–179 km/h |
| Kulutus | |
| CO2-päästöt | {{{päästöt}}} g/km |
| Hintaluokka | |
| Edeltäjä | |
| Seuraaja | |
| Saman luokan autoja | Fiat Idea |
Lancia Musa on Fiat Idean pohjalta tehty pieni tila-auto. Musa on luksusluokan pieni tila-auto, sen sisarmallin ollessa enemmän perusmalli. Vuonna 2006 ja 2007 Musa oli italian eniten myyty kompaktitila-auto.
Sisällysluettelo
Yleistä
Lancia Musan facelift-malli esiteltiin Frankfurtin autonäyttelyssä syyskuussa 2007. Keulapuskuri uudistui ja etusäleikkö sai uuden kromikehyksen ja Lancian uuden logon. Myös kylkilistat saivat kromivärityksen. Suurin muutos koski perää, johon tuli uudet LED-valot. Tavaratila kasvoi 70 l ja lastauskorkeus on 4 cm aikaisempaa pienempi. Valmistaja ilmoittaa myös melutason laskeneen 2 desibelillä. Moottoreita on valikoimassa yhteensä viisi: 1.9 Multijet, 1.3 Multijet (70 ja 90 hv) sekä kaksi 1,4-litraista bensiinimoottoria (77 ja 95 hv).
Varustelutasot
Varustelutasoja Musalla on kaksi: Oro ja Platinum.
- Oro on perusmalli, jossa on lukkiutumattomat ABS-jarrut, säädettävä ohjauspyörän korkeus, manuaalinen ilmastointi, sähkölämmitetyt ovipeilit, ohjaustehostin, kuljettajan ja etumatkustajan turvatyynyt ja sivuturvaverhot, kuljettajan penkin korkeussäätö, korinväriset ovipeilit ja puskurit. Lisävarusteena saatavilla on Bosen Oro-järjestelmä ja Dolce Far Poco -paketti, jossa on kaksialue-ilmastointi, hämärä, sade ja parkkianturit, vakionopeudensäädin ja etukäsinoja.
- Platino on paremmin varusteltu malli, jossa on perusmallin lisäksi sävytetyt lasit, sähköikkunat takana, nahkapäällysteinen ratti ja vaihdetangon nuppi, 15" kevytmetallivanteet, sähkökäyttöinen kattoluukku, kaksivärinen sisustusmateriaali, Saatavilla on myös Bosen Platino -järjestelmä ja Dolce Far Poco -paketti, jossa on kaksialue ilmastointi, hämärä, sade ja parkkianturit, vakionopeudensäädin ja etukäsinoja.
Moottorit
Fire-bensamoottoreita on vain yksi, Multijet-dieselmoottoreissa vaihtoehtoja on kaksi. Dieselmoottoreissa on molemmissa Common Rail -yhteispaineruiskutus.
- 1.4 Fire 16V - 77 hv
- 1.4 Fire 16V (1368 cm3) DOHC - 95 hv @ 5800 r/min
- 1.3 Multijet 16V (1248 cm3) DOHC - 70 hv @ 4000 r/min
- 1.3 Multijet 16V - 90 hv
- 1.9 Multijet (1910 cm3) SOHC - 100 hv @ 4000 r/min