Ero sivun ”Citroën C5” versioiden välillä
| Rivi 19: | Rivi 19: | ||
edeltäjä = [[Citroën Xantia]]| | edeltäjä = [[Citroën Xantia]]| | ||
seuraaja = | | seuraaja = | | ||
| − | samaaluokkaa = [[Volkswagen Passat]]<br>[[Peugeot 407]]<br>[[Renault Laguna]]}} | + | samaaluokkaa = [[Volkswagen Passat]]<br>[[Peugeot 407]]<br>[[Renault Laguna]]<br>[[Opel Signum]]<br>[[Toyota Avensis]]}} |
| − | |||
'''Citroën C5''' on ylemmän keskiluokan henkilöautomalli, joka korvasi [[Citroën Xantia]]n mallistossa vuonna [[2001]]. Vuodesta [[2007]] lähtien valmistettu malli on auton toinen sukupolvi. | '''Citroën C5''' on ylemmän keskiluokan henkilöautomalli, joka korvasi [[Citroën Xantia]]n mallistossa vuonna [[2001]]. Vuodesta [[2007]] lähtien valmistettu malli on auton toinen sukupolvi. | ||
Versio 13. maaliskuuta 2017 kello 21.02
| Citroën C5 | |
|---|---|
| Valmistaja ja valmistusmaa | Citroën, |
| Valmistusaika | 2001– |
| Luokka | Ylempi keskiluokka |
| Kori | 4-ovinen Sedan 5-ovinen Hatchback 5-ovinen Farmari |
| Moottori | R4, V6 |
| Iskutilavuus | 1560–2946 cm3 |
| Teho | 67–157 kW |
| Voimanvälitys | Etuveto |
| Kiihtyvyys | |
| Huippunopeus | |
| Hintaluokka | 28.990–34.290 € (2007) |
| Edeltäjä | Citroën Xantia |
| Seuraaja | |
| Saman luokan autoja | Volkswagen Passat Peugeot 407 Renault Laguna Opel Signum Toyota Avensis |
Citroën C5 on ylemmän keskiluokan henkilöautomalli, joka korvasi Citroën Xantian mallistossa vuonna 2001. Vuodesta 2007 lähtien valmistettu malli on auton toinen sukupolvi.
C5 Mk. I (2001–2006)
Pääartikkeli: Citroën C5 mk1
5-ovinen Berline-hatchback esiteltiin vuonna 2000 ja Break-farmarin vuoro oli vuonna 2001. Pariisin autonäyttelyssä syksyllä 2004 esiteltiin uudistettu versio. Autossa on jousitusta ja iskunvaimennusta säätävä Hydractive 3 -kaasunestejousitus, jollainen on varsin harvinainen järjestelmä tämän hintaluokan autossa. Pienin moottori on 1,6-litrainen diesel ja huippumallissa on 3,0-litrainen bensiinimoottori.
C5 Mk. II (2007–)
Pääartikkeli: Citroën C5 mk2
Toisen sukupolven C5 esiteltiin Pariisisssa lokakuussa 2007. Heti alkuun esiteltiin sekä sedan- että farmarimallit. Myynti alkoi vuoden 2008 alussa. Koodinimellä X7 tunnettu malli valmistetaan kokonaan uudelle pohjalevylle ja se on akseliväliltään alkuperäistä mallia pidempi, mikä tarkoittaa suurentuneita sisätiloja. Myös raideleveys on suurempi ja auton profiilista on aikaisempaa matalampi. Auton valmistus tapahtuu Ranskassa Rennes-la-Janaisissa. Ainakin osa moottoreista ja vaihdelaatikoista on yhteisiä Peugeot 407:n kanssa. Citroën on kuitenkin ilmoittanut, että 99 % näkyvistä osista on kuitenkin suunniteltu nimenomaan C5:een. Moottorivaihtoehtoina on mm. Citroënin uusi 2,2-litrainen HDi-moottori sekä yhteistyössä Fordin kanssa suunniteltu 2,7-litrainen V6-diesel.
C5 Airscape
Frankfurtin autonäyttelyssä syksyllä 2007 esiteltiin C5 Airscape -konseptimalli. Kyseessä on suorituskykyinen nelipaikkainen avoauto. Moottori on 2,7-litrainen V6 HDi -moottori, joka toimii myös biodieselillä. Sen yhteydessä on myös UrbanHybrid-järjestelmä, joka sammuttaa moottorin alle 6 km/h nopeudessa jarrua painettaessa. Kun jarrupoljin vapautetaan, käynnistyy moottori uudestaan. Auton ilmastointi ja radio toimivat jarrutettaessa talteen kerätyllä energialla. Mallissa on myös Snow Motion -luistonestojärjestelmä ja ohitusominaisuuksia parantava UrbanHybrid-järjestelmä.