Ero sivun ”Fiat Panda (141)” versioiden välillä
p |
p |
||
| Rivi 26: | Rivi 26: | ||
Panda oli suosittu eteläisessä Euroopassa, ja etenkin sen [[Steyr-Puch]]in suunnittelema [[neliveto]]malli oli suhteellisen suosittu. Monissa maissa juuri nelivetomallia myytiin yhä 1990-luvulla. | Panda oli suosittu eteläisessä Euroopassa, ja etenkin sen [[Steyr-Puch]]in suunnittelema [[neliveto]]malli oli suhteellisen suosittu. Monissa maissa juuri nelivetomallia myytiin yhä 1990-luvulla. | ||
| + | |||
| + | Fiat pandan pohjalta on tehty myös lisenssivalmisteena Espanjassa valmistettu [[Seat Marbella]]. | ||
[[luokka:Fiat|Panda]][[luokka:mallit|Panda]] | [[luokka:Fiat|Panda]][[luokka:mallit|Panda]] | ||
Versio 9. lokakuuta 2006 kello 11.46
| Fiat Panda | |
|---|---|
| Valmistaja ja valmistusmaa | Fiat, Italia |
| Valmistusaika | 1980– |
| Luokka | A-segmentti |
| Kori | 3-ovinen hatchback |
| Suunnittelija | {{{suunnittelija}}} |
| Pohjalevy | {{{pohjalevy}}} |
| Moottori | 2- ja 4-sylinterisiä Fiatin moottoreita, pääosin OHV-rakenteisia. |
| Iskutilavuus | n. 600–1900 cm3 |
| Teho | 15–90 kW |
| Voimanvälitys | etuveto |
| Kiihtyvyys | n. 12–25 s (0–100 km/h) |
| Huippunopeus | n. 120–180 km/h |
| Kulutus | - |
| CO2-päästöt | {{{päästöt}}} g/km |
| Hintaluokka | - |
| Edeltäjä | Fiat 127 |
| Seuraaja | Fiat Panda mk2 |
| Saman luokan autoja | Suzuki Alto |
Fiat Pandan ensimmäinen sukupolvi esiteltiin vuonna 1980, ja se oli eräänlainen moderni vastine rättisitikalle. Auton seuraaja esiteltiin vuonna 2003, ja se on jo selvästi eriävällä filosofialla suunniteltu kulkuneuvo.
Vuonna 1980 esitelty auto perustui suurilta osin teknisesti vanhempiin Fiateihin. Moottori oli pitkälti sama kuin 127-mallissa ja alusta oli yksinkertainen sovellus, jota Fiat on valmistanut 1960-luvulla. Autossa oli edessä MacPherson-tuenta ja takana jäykkä akseli lehtijousin. Pandan on muotoillut Giugiaro ja se on tyylipuhdas ja yksinkertainen luomus, jossa oli selvästi ajateltu auton kestävyyttä käyttöä ajatellen. Auto on erittäin pieni, pituudeltaan vain 338 cm.
Takaistuimessa oli laajat monikäyttömahdollisuudet aina vuoteesta eräänlaiseen kehtoon. Istuinpäällyset pystyi irroittamaan helposti pesua varten.
Panda oli suosittu eteläisessä Euroopassa, ja etenkin sen Steyr-Puchin suunnittelema nelivetomalli oli suhteellisen suosittu. Monissa maissa juuri nelivetomallia myytiin yhä 1990-luvulla.
Fiat pandan pohjalta on tehty myös lisenssivalmisteena Espanjassa valmistettu Seat Marbella.