Ero sivun ”Dodge Stratus” versioiden välillä

Kohteesta AutoWiki
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
p
p
Rivi 19: Rivi 19:
 
samaaluokkaa = [[Chevrolet Malibu]]<br>[[Ford Contour]]<br>[[Nissan Altima]]}}
 
samaaluokkaa = [[Chevrolet Malibu]]<br>[[Ford Contour]]<br>[[Nissan Altima]]}}
  
'''Dodge Stratus''' ja sen kaksoset [[Chrysler Cirrus]] ja [[Plymouth Breeze]] olivat kaikki vain keulaltaan ja varustelutasoltaan toisistaan eroavia, keskikokoisia neliovisia sedaneita, joita kutsuttiin Amerikassa nimellä ''Cloud car''. Euroopassa autoa myytiin nimellä '''Chrysler Stratus'''.
+
'''Dodge Stratus''' ja sen kaksoset [[Chrysler Cirrus]] ja [[Plymouth Breeze]] ovat kaikki vain keulaltaan ja varustelutasoltaan toisistaan eroavia, keskikokoisia neliovisia sedaneita, joita kutsuttiin Amerikassa nimellä ''Cloud car''. Euroopassa autoa myytiin nimellä '''Chrysler Stratus'''.
  
== Ensimmäinen sukupolvi (1995-2000) ==
+
== Ensimmäinen sukupolvi (1995&ndash;2000) ==
  
Dodge Stratus oli JA -alustan keskimmäinen malli, Cirrus oli kalliimpi malli ja Breeze halvempi. Malleja oli kaksi, SE jossa oli vakiona 2,0 -litrainen moottori (sai myös 2,4 -litraisen) ja ES, jossa 2,4 -litrainen on vakiona ja lisävaruteena 2,5 -litrainen V6. Auton akku oli sijoitettu erikoiseen paikkaan, etulokasuojan sisään, jonka takia vasemman puolen eturengas täytyy poistaa akkua vaihdettaessa.
+
Dodge Stratus on JA-alustan keskimmäinen malli. Cirrus oli kalliimpi malli ja Breeze halvempi. Malleja on kaksi: SE, jossa on vakiona 2,0-litrainen moottori (sai myös 2,4-litraisena) ja ES, jossa on 2,4-litrainen on vakiona ja lisävarusteena 2,5-litrainen [V6]]. Auton akku on sijoitettu erikoiseen paikkaan, etulokasuojan sisään, jonka takia vasemman puolen eturengas täytyy poistaa akkua vaihdettaessa.
  
Autossa oli monia yhteisiä osia Cirruksen ja Breezen kanssa, sisustat olivat kuitenkin hyvin erilaiset.
+
Autossa on monia yhteisiä osia Cirruksen ja Breezen kanssa, sisustat ovat kuitenkin hyvin erilaiset.
  
Varusteita autossa oli automaattivaihteisto, lukkiutumattomat jarrut, säädettävä ratti, vakionopeudensäädin, sähköikkunat, keskuslukitus, sähkösäätöinen kuljettajan penkki, nahkapenkit, sähköantenni, kuuden CD:n vaihtaja, aurinkokatto, avaimeton järjestelmä ja varkaudenestolaite. 5 -vaihteisen manuaalivaihteiston sai vaihtoehtoisena 2,0 -litraiseen malliin.
+
Varusteita autossa on [[automaattivaihteisto]], lukkiutumattomat jarrut, säädettävä ratti, [[vakionopeudensäädin]], sähköikkunat, [[keskuslukitus]], sähkösäätöinen kuljettajan penkki, nahkapenkit, sähköantenni, kuuden CD:n vaihtaja, aurinkokatto, avaimeton järjestelmä ja varkaudenestolaite. 5-vaihteisen manuaalivaihteiston sai vaihtoehtoisena 2,0-litraiseen malliin.
  
Meksikossa myytiin turboahdettua mallia Stratuksesta, tässä mallissa oli 2,4 -litrainen moottori nelivaihteisella AutoStick vaihteistolla. Tehoa oli 168 hv @ 5200 r/min.
+
Meksikossa myytiin turboahdettua mallia Stratuksesta. Tässä mallissa oli 2,4-litrainen moottori nelivaihteisella AutoStick-vaihteistolla. Tehoa oli 168 hv @ 5200 r/min.
  
== Toinen sukupolvi (2001-2006) ==
+
== Toinen sukupolvi (2001&ndash;2006) ==
  
Vuonna 2001 Stratus jäi ainoaksi pilviautoksi. Myyntinimi oli edelleen Euroopassa Chrysler Stratus mutta muualla Dodge Stratus. Dodge Stratuksesta tuli myös coupé malli jolla kuitenkaan ei ole muuta yhteistä sedanin kanssa kuin nimi ja muutamat muotoiluseikat.  
+
Vuonna [[2001]] Stratus jäi ainoaksi pilviautoksi. Myyntinimi oli edelleen Euroopassa Chrysler Stratus mutta muualla Dodge Stratus. Dodge Stratuksesta tuli myös coupé-malli, jolla kuitenkaan ei ole muuta yhteistä sedanin kanssa kuin nimi ja muutamat muotoiluseikat.  
  
Stratuksessa oli [[Chrysler Sebring]]in tavoin uudistettu versio Chryslerin JA -alustasta, nimeltään JR. Coupé -mallit eivät edes perustuneet samaan alustaan, vaan ne oli kehitetty [[Mitsubishi Eclipse]]stä.  
+
Stratuksessa on [[Chrysler Sebring]]in tavoin uudistettu versio Chryslerin JA-alustasta, nimeltään JR. Coupé-mallit eivät edes perustuneet samaan alustaan, vaan ne on kehitetty [[Mitsubishi Eclipse]]stä.  
  
Meksikossa myytiin turboahdettua Stratus R/T -versiota, jonka tehot oli aluksi 215 hv. Myöhemmin tehoja nostettiin 225 hevosvoimaan [[Dodge SRT-4]]stä lainatulla moottorilla. R/T mallit tunnistaa takana olevasta "High Output" -tekstistä
+
Meksikossa myytiin turboahdettua Stratus R/T -versiota, jonka tehot oli aluksi 215 hv. Myöhemmin tehoja nostettiin 225 hevosvoimaan [[Dodge SRT-4]]stä lainatulla moottorilla. R/T-mallit tunnistaa takana olevasta "High Output" -tekstistä
  
 
[[Luokka:Chrysler|Stratus]][[Luokka:Dodge|Stratus]][[luokka:Mallit|Stratus]]
 
[[Luokka:Chrysler|Stratus]][[Luokka:Dodge|Stratus]][[luokka:Mallit|Stratus]]

Versio 28. heinäkuuta 2006 kello 21.38

Chrysler Stratus
Dodge Stratus
Mahdollinen kuva
Valmistaja ja valmistusmaa Chrysler, -
Valmistusaika 19952006
Luokka C/D-segmentti
Kori 4-ovinen sedan
2-ovinen coupe
Suunnittelija {{{suunnittelija}}}
Pohjalevy {{{pohjalevy}}}
Moottori R4, V6
Iskutilavuus n. 2000–3000 cm3
Teho -
Voimanvälitys -
Kiihtyvyys -
Huippunopeus -
Kulutus -
CO2-päästöt {{{päästöt}}} g/km
Hintaluokka -
Edeltäjä Dodge Spirit(sedan)
Dodge Avenger (coupe)
Seuraaja Merkki malli mk3
Saman luokan autoja Chevrolet Malibu
Ford Contour
Nissan Altima


Dodge Stratus ja sen kaksoset Chrysler Cirrus ja Plymouth Breeze ovat kaikki vain keulaltaan ja varustelutasoltaan toisistaan eroavia, keskikokoisia neliovisia sedaneita, joita kutsuttiin Amerikassa nimellä Cloud car. Euroopassa autoa myytiin nimellä Chrysler Stratus.

Ensimmäinen sukupolvi (1995–2000)

Dodge Stratus on JA-alustan keskimmäinen malli. Cirrus oli kalliimpi malli ja Breeze halvempi. Malleja on kaksi: SE, jossa on vakiona 2,0-litrainen moottori (sai myös 2,4-litraisena) ja ES, jossa on 2,4-litrainen on vakiona ja lisävarusteena 2,5-litrainen [V6]]. Auton akku on sijoitettu erikoiseen paikkaan, etulokasuojan sisään, jonka takia vasemman puolen eturengas täytyy poistaa akkua vaihdettaessa.

Autossa on monia yhteisiä osia Cirruksen ja Breezen kanssa, sisustat ovat kuitenkin hyvin erilaiset.

Varusteita autossa on automaattivaihteisto, lukkiutumattomat jarrut, säädettävä ratti, vakionopeudensäädin, sähköikkunat, keskuslukitus, sähkösäätöinen kuljettajan penkki, nahkapenkit, sähköantenni, kuuden CD:n vaihtaja, aurinkokatto, avaimeton järjestelmä ja varkaudenestolaite. 5-vaihteisen manuaalivaihteiston sai vaihtoehtoisena 2,0-litraiseen malliin.

Meksikossa myytiin turboahdettua mallia Stratuksesta. Tässä mallissa oli 2,4-litrainen moottori nelivaihteisella AutoStick-vaihteistolla. Tehoa oli 168 hv @ 5200 r/min.

Toinen sukupolvi (2001–2006)

Vuonna 2001 Stratus jäi ainoaksi pilviautoksi. Myyntinimi oli edelleen Euroopassa Chrysler Stratus mutta muualla Dodge Stratus. Dodge Stratuksesta tuli myös coupé-malli, jolla kuitenkaan ei ole muuta yhteistä sedanin kanssa kuin nimi ja muutamat muotoiluseikat.

Stratuksessa on Chrysler Sebringin tavoin uudistettu versio Chryslerin JA-alustasta, nimeltään JR. Coupé-mallit eivät edes perustuneet samaan alustaan, vaan ne on kehitetty Mitsubishi Eclipsestä.

Meksikossa myytiin turboahdettua Stratus R/T -versiota, jonka tehot oli aluksi 215 hv. Myöhemmin tehoja nostettiin 225 hevosvoimaan Dodge SRT-4stä lainatulla moottorilla. R/T-mallit tunnistaa takana olevasta "High Output" -tekstistä