Maserati GranTurismo

Kohteesta AutoWiki
Versio hetkellä 31. toukokuuta 2008 kello 21.37 – tehnyt Okkim (keskustelu | muokkaukset)
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Maserati GranTurismo
Maserati GranTurismo (2007)
Valmistaja ja valmistusmaa Maserati,
Italia
Valmistusaika 2007
Luokka urheiluauto
Kori 2-ovinen Coupe
Suunnittelija {{{suunnittelija}}}
Pohjalevy {{{pohjalevy}}}
Moottori V8
Iskutilavuus 4244 cm3
Teho 405 hv
Voimanvälitys takaveto
Kiihtyvyys 5,2 s (0–100 km/h)
Huippunopeus 285 km/h
Kulutus
CO2-päästöt g/km
Hintaluokka 182.800 € (2007)
Edeltäjä Maserati Coupé
Seuraaja
Saman luokan autoja Ferrari 599 GTB Fiorano


Maserati GranTurismo esiteltiin Geneven autonäyttelyssä 2007 ja se korvasi Coupe-mallin. Vaikka auto on hyvin suorituskykyinen, on sen suunniteltu soveltuvan myös arkikäyttöön. Ensimmäiset autot tulivat jälleenmyyjille heinäkuussa 2007 ja koko ensimmäisen vuoden tuotanto myytiin saman tien loppuun.

Yleistä

GranTurismo jatkaa Maseratin vuonna 1947 alkanutta GT-autojen perinnettä. Tuolloin merkki esitteli Geneven autonäyttelyssä Pininfarinan suunnitteleman A6 GranTurismon. Kymmenen vuotta myöhemmin samassa näyttelyssä esiteltiin ensimmäinen suuremmassa mittakaavassa valmistettu Maserati: 3500 GT.

Uuden GranTurismon muotoilusta on edelleen vastannut Pininfarina ja sen painojakauma on etumoottoriseksi autoksi poikkeuksellisen hyvä: 49/51. Auton muodoissa on jonkinverran yhtäläisyyksiä Ferrari 599 GTB Fioranon kanssa. Valmistajan mukaan auton takatilat ovat keskivertoa paremmat verrattuna muihin saman luokan autoihin ja takapenkeillä pitäisi mahtua matkustamaan kaksi aikuista.

Tekniikka

Vaihteistona on automaattivaihteisto, jonka toiminta mukautuu kuljettajan ajotavan ja ajo-olosuhteiden mukaisesti.

Moottori

Moottori on Ferrarista peräisin oleva 4,2 litran V8.

  • 4.2, V8, 4244 cm3, 405 hv @ 7100 r/min, 460 Nm @ 4750 r/min

75 prosenttia maksimiväännöstä on tarjolla 2500 r/min alkaen.

Mittoja

  • Pituus: 4881 mm
  • Akseliväli: 2942 mm

Linkit