Ero sivun ”Volkswagen Typ 4” versioiden välillä

Kohteesta AutoWiki
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Rivi 8: Rivi 8:
 
kori = 4-ovinen [[sedan]]<br>2-ovinen [[fastback]]<br>5-ovinen [[farmari]]|
 
kori = 4-ovinen [[sedan]]<br>2-ovinen [[fastback]]<br>5-ovinen [[farmari]]|
 
moottori = [[R4]]|
 
moottori = [[R4]]|
huippunopeus = -|
+
huippunopeus = |
kiihtyvyys = -|
+
kiihtyvyys = |
 
iskutilavuus = n. 1700&ndash;1800 cm<sup>3</sup>|
 
iskutilavuus = n. 1700&ndash;1800 cm<sup>3</sup>|
teho = -|
+
teho = |
kulutus = -|
+
kulutus = |
 
voimanvälitys = [[etuveto]]|
 
voimanvälitys = [[etuveto]]|
hintaluokka = -|
+
hintaluokka = |
edeltäjä = ei edeltäjää|
+
edeltäjä = |
 
seuraaja = [[Volkswagen Passat 32]]|
 
seuraaja = [[Volkswagen Passat 32]]|
 
samaaluokkaa = }}
 
samaaluokkaa = }}

Versio 17. toukokuuta 2007 kello 12.46

Volkswagen Typ 4
Volkswagen 411
Volkswagen 412
VW 411 LE
Valmistaja ja valmistusmaa Volkswagen, Saksa
Valmistusaika 19681974
Luokka C-segmentti
Kori 4-ovinen sedan
2-ovinen fastback
5-ovinen farmari
Suunnittelija {{{suunnittelija}}}
Pohjalevy {{{pohjalevy}}}
Moottori R4
Iskutilavuus n. 1700–1800 cm3
Teho
Voimanvälitys etuveto
Kiihtyvyys
Huippunopeus
Kulutus
CO2-päästöt {{{päästöt}}} g/km
Hintaluokka
Edeltäjä
Seuraaja Volkswagen Passat 32
Saman luokan autoja


Volkswagen Typ 4 on keskiluokan sedan- ja farmarityyppinen henkilöautomalli, jota valmistettiin vuosina 19681974. Auto on suurempi kuin Volkswagen Typ 3 ja siinä on tehokkaammat moottorit. Typ 3:n ohella Typ 4 on toinen viimeisistä ilmajäähdytteisistä VW-malleista. Auton seuraajaksi tuli myöhemmin erittäin onnistunut Volkswagen Passat.

Typ 4 -mallin muotoilun pohjalta kehitettiin Brasilian Volkswagenin toimesta pienempi Volkswagen Brasilia -malli.

Tekniikka

Typ 4 -mallin myötä esiteltiin monia ominaisuuksia, jotka olivat täysin uusia VW:n mallistossa. Näitä ovat itsekantava runko, MacPherson-joustintuet, takajousitus kierrejousin toteutettuna, hydraulinen kytkin (manuaalivaihteistoisissa malleissa) ja yksi VW:n ensimmäisistä automaattivaihteistoista (ensimmäinen oli vuoden 1969 Typ 3:ssa). Samalla Typ 4 oli VW:n ensimmäinen neliovinen auto. Myös elektroninen polttoaineensuihkutus on tässä mallissa vakiovarusteena (lukuunottamatta vuoden 1968 68 hv versiota).

Auton akku on sijoitettu erikoiseen paikkaan, nimittäin kuljettajan istuimen alle. Auton takaosassa on polttoainekäyttöinen lämmityslaite (Eberspächer BA4), joka käynnistettiin hehkutulpasta.

Mallit

  • 411 (1968–1972)
  • 412 (1973–1974)

Moottorit

  • 1.7
  • 1.8