Ero sivun ”Toyota Corolla (E70)” versioiden välillä
(→Varustelu) |
(→Varustelu) |
||
| Rivi 36: | Rivi 36: | ||
Suomen yleisin varustelutaso E7 corollissa on Super. Super ja DX mallit erottaa mm. | Suomen yleisin varustelutaso E7 corollissa on Super. Super ja DX mallit erottaa mm. | ||
| + | |||
-Kylkilistoista, DX varustelussa on, Superissa ei | -Kylkilistoista, DX varustelussa on, Superissa ei | ||
| + | |||
-DX:ssä ovien sisäverhoilussa kahva/kyynärnoja, Superissa "vetolenkki" | -DX:ssä ovien sisäverhoilussa kahva/kyynärnoja, Superissa "vetolenkki" | ||
| + | |||
-DX:n mittaristossa kello ja economy-mittari | -DX:n mittaristossa kello ja economy-mittari | ||
| + | |||
-DX varustelussa 1 puhaltimen nopeus lisää, oikea hanskalokero (Superissa pelkkä syvennys) | -DX varustelussa 1 puhaltimen nopeus lisää, oikea hanskalokero (Superissa pelkkä syvennys) | ||
Versio 23. maaliskuuta 2007 kello 00.22
| Toyota Corolla | |
|---|---|
| Valmistaja ja valmistusmaa | Toyota, Japani |
| Valmistusaika | 1979–1983 |
| Luokka | C-segmentti |
| Kori | 2-ovinen sedan 4-ovinen sedan 2-ovinen coupé 2-ovinen hardtop 3-ovinen farmari 5-ovinen farmari 3-ovinen liftback 2-ovinen avoauto 2-ovinen pakettiauto |
| Suunnittelija | {{{suunnittelija}}} |
| Pohjalevy | {{{pohjalevy}}} |
| Moottori | R4 |
| Iskutilavuus | 1290-1770 cm3 |
| Teho | 65-115 hv |
| Voimanvälitys | takaveto |
| Kiihtyvyys | 14,6 s (0-100 km/h) (1.3) |
| Huippunopeus | 150 km/h (1.3) |
| Kulutus | 5,3-8,2 l/100 km |
| CO2-päästöt | {{{päästöt}}} g/km |
| Hintaluokka | alk. 44 490 mk (1981) |
| Edeltäjä | Toyota Corolla xE3x/xE4x/xE5x/xE6x |
| Seuraaja | Toyota Corolla xE8x |
| Saman luokan autoja | Volkswagen Golf mk1 Opel Kadett D |
Toyota Corolla xE7x eli neljännen sukupolven Corolla oli edeltäjiään kulmikkaampi ja toiseksiviimeinen takavetoinen Corolla (AE86 GT Corolla oli viimeinen). Neljännen sukupolven malleista ainoastaan farmari ja pakettiautoversiota myytiin vuoteen 1987 asti, muut versiot korvattiin uudemmalla sukupolvella jo vuonna 1984. Tämän sukupolven Corollaa myytiin myös nimellä Daihatsu Charmant. Suomessa tätä Corolla-mallia kutsutaan yleisesti nimellä Corolla DX, Teini DX tai Dexteri, vaikka DX on todellisuudessa vain yksi Corollan varustelutasoista.
Tämäkin Corolla-sukupolvi oli yksi Suomen suosituimmista autoista aikanaan. Se oli rakenteeltaan kilpailijoihinsa nähden ehkä lievästi vanhanaikainen takapyörävetonsa ja jäykän taka-akselin takia, mutta koska rakenne ja tekniikka olivat vanhoja tuttuja ja kestäviksi todettuja, oli tämäkin Corolla-sukupolvi todella luotettava ja kestävä ajokki. Vikatilastoissa Corolla loistikin yleensä ykköspaikalla.
Vuonna 1979 rekisteröitiin 2033 Corollaa, mutta niistä kuitenkin suurin osa oli vielä vanhempaa mallia. Vuonna 1981 Corolla oli listalla jo neljäs ja niitä rekisteröitiin silloin yhteensä 4793 kappaletta.
Sisällysluettelo
Tekniikka
Uutta neljännen sukupolven Corollassa oli, että myös taakse oli saatu kierrejouset (paitsi farmarimallissa). Edessä oli lisäksi kallistuksenvakain. Akseliväli oli nyt 2400 mm ja uutena moottorivaihtoehtona tuli 1.6 -litrainen 2T.
Varustelu
Varustelutasoja ovat Super (myyty suomessa), DX (myyty suomessa), SE, GT, XE, SR5, ST, GL, SR, SL ja SX.
Suomen yleisin varustelutaso E7 corollissa on Super. Super ja DX mallit erottaa mm.
-Kylkilistoista, DX varustelussa on, Superissa ei
-DX:ssä ovien sisäverhoilussa kahva/kyynärnoja, Superissa "vetolenkki"
-DX:n mittaristossa kello ja economy-mittari
-DX varustelussa 1 puhaltimen nopeus lisää, oikea hanskalokero (Superissa pelkkä syvennys)
Kaikki 1.6 ja diesel -moottorilla varustetut Suomessa myydyt E7 corollat ovat DX-varustelulla.
Kehitys
Vuonna 1980 Corollaa valmistettiin päivässä keskimäärin 2346 kappaletta. Vuonna 1981 mallia uudistettiin hieman ja se sai uuden maskin sekä mustat, isommat puskurit. 1.3 -litraisesta moottorista saatiin 65 hv irti ja kulutusta oli saatu jonkinverran pudotettua aiemmasta.
Vuonna 1982 Corolla sai dieselmoottorin, joka oli kuitenkin laiska ja painava.
Vuonna 1983 esiteltiin Corollaan OHC -moottori, 1.6 -litrainen 4A-C. Samaan aikaan jotkin Corollan versiot saivat myös ohjaustehostimen.
Moottorivaihtoehdot
Bensiinimoottorit
Suomessa:
Ulkomailla:
- 1.3 (1290 cm3) (4K-C)
- 1.3 (1290 cm3) (4K-U)
- 1.3 (1290 cm3) (4K-J)
- 1.5 (1453 cm3) (3A-U)
- 1.5 (1486 cm3) (5K-J)
- 1.6 (1587 cm3) (4A-C) - SOHC, 90 hv
- 1.6 (1588 cm3) (12T-J)
- 1.6 (1588 cm3) (4A-U)
- 1.6 (1588 cm3) (2T-G) - DOHC, 115hv
- 1.6 (1588 cm3) (2T-B) - OHV, 86 hv
- 1.8 (1770 cm3) (13T-U)
- 1.8 (1770 cm3) (3T-C) - OHV, 75 hv
Korimallit
- AE70 = Sedan, Coupé, Hardtop-Coupé tai Liftback-Coupé, 3A-U -moottori
- AE72 = Liftback-Coupé, Hardtop-Coupé tai avoauto, 4A-U -moottori
- CE70 = Sedan, Coupé tai Farmari, 1C Dieselmoottori
- CE71 = Farmari, 1C Dieselmoottori
- CE72 = Farmari, 1C Dieselmoottori
- KE70 = Sedan, Liftback-Coupé, Hardtop-Coupé tai Farmari, 4K, 4K-C tai 4K-U -moottori
- KE71 = Pakettiauto, 4K-J -moottori
- KE72 = Farmari, 4K-J -moottori
- KE73 = Farmari, 4K-U -moottori
- KE74 = 5-ovinen Farmari, 5K-J -moottori
- TE70 = Sedan, Coupé, Hardtop-Coupé tai Liftback-Coupé, 13T-U -moottori
- TE71 = Sedan, Coupé, Hardtop-Coupé tai Liftback-Coupé, 2T, 2T-B tai 2T-G -moottori
- TE72 = Farmari, Coupé, tai Liftback-Coupé, 3T-C -moottori
- TE73 = Farmari, 12T-J -moottori
- TE74 = Farmari, 12T-J -moottori
- TE75 = Avoauto