Opel Astra
| Opel Astra Chevrolet Astra Vauxhall Astra Holden Astra | |
|---|---|
| Valmistaja ja valmistusmaa | Opel, Saksa, Belgia, Puola |
| Valmistusaika | 1979 (1991)– |
| Luokka | C-segmentti |
| Kori | 3-ovinen Hatchback 4-ovinen Sedan 5-ovinen Hatchback 5-ovinen Farmari |
| Moottori | R4 |
| Iskutilavuus | |
| Teho | |
| Voimanvälitys | Etuveto |
| Kiihtyvyys | |
| Huippunopeus | |
| Hintaluokka | 19.300–38.450 € (2007) |
| Edeltäjä | Opel Kadett |
| Seuraaja | |
| Saman luokan autoja | Citroën C4 Ford Focus VW Golf Honda Civic Ford Escort Peugeot 306 |
Opel Astra on alemman keskiluokan perheauto, josta Suomessa tunnetaan neljä sukupolvea. Näitä kolmea sukupolvea ennen on kuitenkin Vauxhall Astrana ollut kaksi sukupolvea, jotka tunnetaan miltei kaikkialla Euroopassa Opel Kadett D- ja Opel Kadett E -malleina.
Sisällysluettelo
Astra F (1991–1997)
Pääartikkeli: Opel Astra F
Opel Astra F tuli myyntiin vuonna 1991 korvaamaan Opel Kadett E:n. Astra-nimi tuli Vauxhallilta, joka oli käyttänyt sitä jo kahdessa aikaisemmassa Kadett-mallissa. Saatavilla oli sedanin, farmarin ja hatchbackin lisäksi myös Bertonen valmistama avomalli. Astra perustuu General Motorsin T-pohjalevyyn.
Astra G (1998–2003)
Pääartikkeli: Opel Astra G
Opel Astra G eli toisen sukupolven Astra (Astra II) tuli myyntiin vuonna 1998. Siitä on olemassa 3- ja 5-ovisen hatchbackin, farmarin sekä sedanin lisäksi kaksi erikoisversiota: italialaisen Bertonen suunnittelema Astra Coupé ja 4-paikkainen Cabriolet.
Astra H (2004–2009)
Pääartikkeli: Opel Astra H
Opel Astra H esiteltiin ensimmäisen kerran Frankfurtin autonäyttelyssä syksyllä 2003. Ensimmäinen esitelty korimalli oli 5-ovinen hatcback. Malli tuli myyntiin vuoden 2003 lopussa – 2004 alussa, riippuen markkina-alueesta. Farmarimallin ensiesittely oli Madridin autonäyttelyssä vuonna 2004 ja 3-ovisen GTC-mallin vuoro oli Pariisissa syksyllä 2004.
Astra J (2009–)
Pääartikkeli: Opel Astra J
Opel Astra J esiteltiin syksyllä 2009 Frankfurtin autonäyttelyssä. Astraa saa 5-ovisena viistoperänä, 4-ovisena sedanina ja farmarina jonka mallimerkintä on Sport Tourer. 3-ovinen hatchback on myös saatavilla mallimerkinnällä GTC. Astra GTC:n saa myös OPC-mallina jossa on 2.0-litrainen turbomoottori, joka tuottaa 207 kW (280 hv) ja kiihtyy 0-100 km/h 6.0 sekunnissa ollen näin nopein ja tehokkain Astra kautta aikain.